GORZÓW WIELKOPOLSKI
OŚRODEK RADIOTERAPII W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM
Najnowocześniejszy tego typu obiekt Polsce, w którym przeprowadzane jest leczenie onkologiczne na najwyższym poziomie. Służą do tego m.in. ultranowoczesne akceleratory, które z dokładnością do mikrometrów umożliwią naświetlanie zmian nowotworowych. Ośrodek skupia w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, w tym poradnię onkologiczną, onkohematologiczną oraz poradnię ginekologii onkologicznej.
Unikalnie zaprojektowana budowa obiektu w oparciu o obowiązującą Ustawę Prawa Atomowego zakładała stworzenie specjalnych bunkrów chroniących osoby trzecie przed szkodliwym wpływem promieniowania jonizującego. Aby spełniły one swoją rolę, zastosowano technologię ciężkiego betonu o wadze 3,6 g / cm3. Do wykonania dwóch bunkrów mieszczących akceleratory wysokoenergetyczne wykorzystane zostały specjalnie zaprojektowanie składy mieszanek betonowych w oparciu o magnetyt, nadający odpowiednią wytrzymałość osłonom stałym zabezpieczającym przez promieniowaniem. Ściany bunkrów posiadają wymaganą grubość, która wynosi od 0,80 m do 1,8 m, a stropy od 1,8 do 2,7 m i zapewniają bezpieczeństwo przed promieniowaniem pierwotnym.
Ośrodek składa się z 25-łóżkowego oddziału radioterapii oraz 26-łóżkowego hostelu dla osób wymagających zastosowania radioterapii w trybie ambulatoryjnym. Szacuje się, że każdego roku będzie w nim leczonych ok. 1 000 osób.